Dzień Bezpieczeństwa Internetowego- jak zdobywaliśmy wiedzę?

Home » Szkoła » Aktualności » Dzień Bezpieczeństwa Internetowego- jak…
 13.02.2018

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo. 

Z tej okazji w Szkole Podstawowej nr 2 im. A. Fiedlera w Dębnie rozpoczęliśmy kampanię informacyjną.

Uczniowie i uczennice wzięli udział w następujących aktywnościach:

 1. Udział w szkoleniach on-line. Szkolenie dostępne jest TUTAJ.  Kolejna propozycja szkoleniowa TUTAJ i TUTAJ
 2. Napisanie artykułu na temat: Fakt czy fake? Jak można demaskować fałszywe doniesienia pojawiające się w internecie? Opublikowanie artykułu w szkolnej gazecie "Arkadia".
 3. Zaprojektowanie komiksu, wykorzystującego aplikację internetową, którego tematem jest bezpieczeństwo w internecie. Skupienie się na jednym problemie, np. na zakupach w sieci, kontaktach z nieznajomymi.
 4. Opracowanie ankiety na temat bezpieczeństwa w sieci. Przeprowadzenie badania w szkole. Opracowanie wyników i przygotowanie raportu.  Internauto, sprawdź, czy wiesz :) https://goo.gl/forms/KXXVQBkVMKodW8fb2
 5. Akcja plakatowa o charakterze edukacyjnym na terenie całej szkoły.
 6. Komputerowa zawierucha- opracowanie autorskiego tekstu scenicznego [tekst główny i tekst poboczny] z dużą dawką humoru, ironii itp. o kulturalnym zachowaniu się w sieci oraz o bezpieczeństwie w Internecie.
 7. Zaprojektowanie/ stworzenie autorskiej krzyżówki o bezpieczeństwie w sieci. Krzyżówkę po sprawdzeniu wydrukowaliśmy, a uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na prawidłowe rozwiązanie krzyżówki. 
 8. Zaprojektujcie memów autorskich związanych z bezpieczeństwem w internecie. 
 9. Zachęcenie rodziców do wzięcia udziału w Internetowym kursie dla rodziców "Bezpiecznie Tu i Tam" oraz zawarcia ze swoją pociechą umowy o korzystaniu z Internetu. Wzór umowy zamieszczamy poniżej 
  Pobierz umowę
 10. Lekcje wychowawcze pod hasłem "Mój wizerunek w sieci"
 11. Opracowanie Dekalogu Bezpiecznego Internauty i zamieszczenie go na stronie internetowej szkoły.

Bezpieczne i mądre korzystanie z sieci powinno być dla nas celem nadrzędnym. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

Wioletta Rafałowicz

up