Mistrzostwa Szkolne o tytuł Superfarmera

Home » Szkoła » Aktualności » Mistrzostwa Szkolne o tytuł…
 11.06.2019


W piątek 7 czerwca 2019 r. odbyły się Mistrzostwa Szkolne o tytuł Superfarmera. Była to już czwarta edycja. W tym roku szkolnym konkurs skierowany był do chętnych uczniów z klasy 4 i 5.

Gra Superfarmer została stworzona przez Karola Borsuka polskiego matematyka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, na którym wykładał od 1929 roku. Pierwsza nazwa tej gry brzmiała Hodowla zwierzątek. Gdy w 1939 roku hitlerowcy zamknęli uniwersytet, gra Hodowla Zwierzątek stała się źródłem utrzymana państwa Borsuków. Hodowla zdobyła ogromną popularność. Była piękną, ciekawą odskocznią od życia w czasach mroku, smutku i strachu. Gra w całości była oczywiście wykonywana ręcznie. Małżeństwo razem robiło elementy do gry, a ilustracje narysowała zaprzyjaźniona z rodziną Borsuków Joanna Śliwicka.
W sierpniu 1943 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Miasto stanęło w ogniu. Wszystko zostało doszczętnie zniszczone, włącznie z egzemplarzami gry. Okazało się jednak, że przetrwał jeden egzemplarz, poza Warszawą, który kiedyś zakupiła pewna rodzina. Gra po wielu latach wróciła do państwa Borsuków. Obecnie ten egzemplarz znajduje się w magazynie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, czasami jest wystawiany do oglądania z okazji różnych imprez. i można też kupić egzemplarz wyglądający jak ten oryginalny. W 1997 roku z inicjatywy Zofii Borsukowej, w 15-tą rocznicę śmierci pana Karola, Wydawnictwo Granna wznowiło wydawanie gry, by mogła ona cieszyć kolejne pokolenia graczy. Gra dostała nowy tytuł: Superfarmer, ilustracje do tego wydania zrobiła Elżbieta Śmietanka-Combik, a zniszczoną instrukcję odtworzył Michał Stajszczak. Gra stała się prawdziwym hitem. Jest to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych polskich gier za granicą [tekst: Klub Gier Planszowych].

W naszych szkolnych rozrywkach wzięło udział 10 uczniów. Po I turze gry do finału przeszli uczniowie: Julia Kieda z klasy 4a oraz Jakub Podbereski i Igor Słowiński z klasy 5a. 
Po 30 minutach gry i kibicowania tytuł Superfarmera otrzymał Jakub Podbereski, II miejsce zdobył Igor Słowiński, a trzecie Julia Kieda. Zwycięzcom serdecznie gratuluję!

Dyplomy i nagrody wręczyła uroczyście Pani dyrektor Magdalena Umińska i Pani wicedyrektor Katarzyna Ciołek. Każdy uczestnik rozgrywek otrzymał nagrody, które otrzymałam od Wydawnictwa Granna

Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w rozgrywkach. Zawody przebiegły w miłej i wesołej atmosferze. Już dzisiaj serdecznie zapraszam za rok na kolejną edycję Mistrzostw Szkolnych o tytuł Superfarmera.

Fotogaleria

Monika Kubica, koordynator szkolny Klubu Gier Planszowych

up